phone
728353070
volejte v po-pá: 9 - 18 hod.
writeus
Napište nám

Jsou brněnské Černovice zlatý důl?

img
popis obrázka

Někdy se neočekávané a zprvu nepříjemné situace mohou obrátit ve výhru v loterii. Tak jako se to nedávno stalo jednomu mladému páru v Čechách. Koupili si pěkný zrekonstruovaný "startovací" byt v klidnější části města a asi po dvou letech zjistili, že se budou muset přestěhovat. Ovšem z původních obav ze ztráty bydlení se posléze stala příležitost a velmi výhodný byznys.

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, je obvyklé, že součástí vlastnictví je také podíl na společných částech budovy a na pozemku pod budovou. Tito šťastlivci si koupili byt v domě, který stál na pozemku ve vlastnictví obce. Zdravým selským rozumem by se to dalo posoudit spíše jako nevýhoda, nikdo však netušil, že obec bude mít do budoucna s pozemkem záměr a rozhodne o zbudování nové silnice za účelem propojení autobusového a vlakového nádraží. K tomu bylo samozřejmě potřeba zbourat dům, který projektu stál v cestě.

Vzhledem k tomu, že nemovitá věc plnila bytovou potřebu, stát nemůže budovu zbourat jen tak, ale měl by majitele náležitě vyplatit, a toho právě mladý pár využil. Sehnali si totiž dobré právní zastoupení a za svou nemovitost si nechali vyplatit 175% odhadní hodnoty (ceny dle znaleckého posudku).

Přesun hlavního nádraží

S výše popsaným scénářem samozřejmě spolehlivě souvisí plánovaný odsun brněnského vlakového nádraží jižně od centra. 

Pokud se o přesunu rozhodne, na pěkné peníze si mohou přijít nejen stávající majitelé nemovitostí v Černovicích a Komárově, ale i noví vlastníci. 

Těm se otevřou nové příležitosti a ceny jejich nemovitostí porostou. Například nejvyšší ceny za pronájem obchodních prostor v centrech měst jsou velmi úzce spjaty s pomyslným pěším koridorem mezi hlavními uzly občanské vybavenosti (nádraží, náměstí atd.). Na takových místech vznikají nová obchodní centra a okolí získává na prestiži.