Cena nemovitostí je určena poptávkou. Ta je dnes díky historicky nejvýhodnějším úvěrům obrovská. Lidé nízkých úrokových sazeb hojně využívají, ale zapomínají, že každý rub má i svůj líc. Jednoduše řečeno, nemovitosti jsou dnes drahé mimo jiné také proto, protože jsme ochotni je tak draze kupovat.
Jednotlivý kupující si sám o sobě může připadat jako kapka v oceánu, ale na celkový trh má vliv tak jako tak.
Tím, že přestaneme hledat sice snížíme poptávku, ale samozřejmě nevyřešíme náš problém s bydlením. Jak tedy koupit nemovitost za dobrou cenu, aniž bychom museli být pasivní?
1. Když něco cheš, tak si o to prostě řekni!
Cena nemovitosti v inzerátu je vždy pouze nabídková a často nebývá výslednou prodejní cenou. Jenže tu se nikdy nedozvíte, pokud sami nejste kupcem, který si o nižší cenu řekl. Nefiltrujte tedy nabídky podle ceny a seberte odvahu říct si o slevu.
Obloukem se však vyhněte nějakým nezávazným slibům. Nabízejte prodávajícímu makléři "svoji" cenu pouze po fyzické prohlídce a pokud jste si jisti, že nemovitost potom opravdu koupíte. Sleva by také neměla být komunikována jako samozřejmost, ale měla by být něčím reálným podložená. Například srovnáním s jinými nemovitostmi v okolí, potřebou rekonstrukcí, nebo tím, že platíte v hotovosti. Jednoduše dejte makléři nějaké reálné důvody, se kterými se může pokusit slevu s prodávajícím vyjednat. Je možné, že to nebude fungovat, ale důležité je to zkusit.
2. Zachovej klid!
Přemýšlejte jako investoři a spekulanti, kteří při nákupu nepoužívají emoce. Neupínejte se na jednu nemovitost, ale obejděte jich třeba 5 a na těch učiňte svoje nabídky. Dejte navíc prodávajícímu najevo i fakt, že nečekáte na jeho verdikt, ale hledáte dál, a že Vás tedy nemá "jistého". Míč musí být na jeho straně.
Takto zvednete pravděpodobnost, že koupíte dobře a nenecháte věci osudu. Určitě je lepší do věci vložit nějaké vlastní úsilí a čas, než si brát se všemi dostupnými úspory hypotéku tzv. "na krev" a stát se pouhou obětí dnešního realitního trhu.