phone
728 353 070
volejte v po-pá: 9 - 18 hod.
writeus
Napište nám

Jak zhodnotit nemovitost při prodeji?

img
popis obrázka

Jak udělat nemovitost zajímavější pro kupujícího? Do jakých prací se vyplatí investovat? Existují dvě hlavní cesty, jedna rychlejší (vyklizení) a jedna pomalejší a výnosnější (rekonstrukce). V tomto článku se zatím budeme věnovat pouze první variantě, a tedy jak nemovitost správně vyklidit, vyčistit a nachystat k prodeji. Druhé, náročnější variantě, se budu věnovat v jiném článku.

Nechce-li být prodávající zaskočen nízkým zájmem o jeho nemovitost, měl by se před samotným vstupem na trh nejdříve věnovat její přípravě. Stává se, že prodávající investuje peníze do rekonstrukce a úprav bytu. Pokud ale nemá to správné know-how, hodnotu nemovitosti nezvýší natolik, aby se mu vrátily investované peníze. Méně časově i finančně náročným způsobem je vyklizení nemovitosti.

Do čeho se tedy vyplatí investovat?

Největší vliv na cenu nemovitosti má lokalita, dopravní dostupnost, občanské vybavenost, charakter stavby atd. Tyto faktory mají majoritní vliv na cenu a neovlivníme je. Na co se zaměřit, co ovlivnit můžeme? V první řadě je dobré se na nemovitost podívat z pohledu kupujícího. Pokud uvidí nepořádek, fleky na stěně nebo ho překvapí starý kapající kohoutek, může to zařadit mezi argumenty při konečném vyjednávání o ceně, popřípadě ho nemovitost odradí úplně. Do jakých prací je tedy dobré investovat?

  • Stěhování. Na tuzemském realitním trhu to zatím není úplně běžné (bohužel), ale základem je, aby v nemovitosti nebydleli majitelé, ani nájemníci.
  • Vyklizení. Všechny věci, které jste nashromáždili za roky bydlení, vykliďte nebo odvezte. Osobní věci mohou působit jako nepořádek, to dělá zpravidla nemovitost o dosti méně atraktivní. Taktéž vystěhujte starý nábytek, pro kupující je nezajímavý, a opticky zmenšuje místnosti. Naopak je-li součástí nabízení i nábytek, je potřeba s ním umět správně zacházet. Obzvláště se starožitným kusy. Důležité je vyladit dekor a celkový koncept.
  • Nemovitost vyčistěte. Zaměřte se na detaily. Vyčistěte politý koberec či sedačku, vydrhněte kachličky, nalakujte parkety, utřete prach i na místech, kam byste se vy za normálních podmínek ani nepodívali
  • Vymalujte nejlépe na bílou barvu, pro pocit čistého bytu. Byt se tím rozzáří a kupující získá lepší dojem. Při prohlídkách mějte rozsvícená všechna světla i když je den.
  • Opravte kliku či kapající kohoutek. Technický stav nemovitosti bývá taktéž důležitý, pokud víte, že něco nefunguje, jak má, opravte to.

Fotky jsou důležité

Další věc, která by se neměla podcenit, jsou fotografie, které prezentujete na internetu nebo v inzerci. Můžou vám nemovitost udělat o dost atraktivnější. Ideálně by měla vypadat tak, jako byste přišli do hotelového pokoje. Rozmístěte svíčky a květiny, čisté deky a ručníky, světlo.Další důležitá věc je, aby při prohlídce kupujícím vypadala nemovitost stejně nebo aspoň podobně jako na fotkách.